Šalvia lekárska (odbor. Salvia officinalis)
Dovoľujeme si vás informovať, že vzhľadom na legislatívu EÚ, nemôžeme uvádzať tvrdenia, o akomkoľvek liečebnom účinku bylín. Dopad bylín na zdravie je však preukázaný mnohoročnými pozitívnymi výsledkami a dlhoročnou tradíciou. Vzhľadom k tomu veríme v zdravý úsudok našich zákazníkov, ktorí si sami musia vybrať, čo a akým spôsobom v rámci svojho zdravia uplatnia. Byliny, ako formu prírodnej medicíny preto môžu prijať, či odmietnuť.
Šalvia a jej účinky zasiali svoje korene v Stredomorí a Malej Ázii, kde bola považovaná za jednu z najuctievanejších rastlín. V starovekom Grécku a Ríme patrila medzi najznámejšie používané byliny. V antike jej boli pripísané svetské vlastnosti, kedy sa stala očistným prostriedkom využitým na obradoch a liečiteľských procesov. Verilo sa, že pomáha získať múdrosť a otvorí okno komunikácie s bohmi. V bylinnom liečiteľstve sa pre svoje potenciálne protizápalové účinky využívala predovšetkým ako antiseptikum. V období stredoveku sa rozšírila do strednej Európy, kde si svoje miesto našla v kláštorných záhradách. Šalvia obstála aj pri praktizovaní svetských rituálov a ceremónií, kde sa používala ako vykurovadlo.
Stručný popis:
Šalvia disponuje s vysokým obsahom vitamínu K a minerálov, ako horčík, zinok a meď. Obľúbená je pre svoje antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Vďaka kompozícií zlúčenín, ktoré obsahuje, môže priaznivo vplývať na zlepšenie mozgovej funkcie. K jej prínosom navyše patria antiseptické, protizápalové a protimikrobiálne účinky. Vďaka nim šalvia nachádza uplatnenie v oblasti zápalov alebo podpore tráviaceho systému. Nezaostáva ani v prípade podpory zdravého rastu kožných buniek, zmiernenia oparov, infekcií, či hojení rán.