Medosviečky

Jesenná únava: Prečo nás na jeseň trápi pokles energie a ako ho prekonať?

Jesenná únava: Prečo nás na jeseň trápi pokles energie a ako ho prekonať?

Keď sa príroda prepne z leta do upokojujúcich farieb jesene, nastáva prechod do obdobia chladnejších mesiacov. Dochádza k skráteniu slnečných dní, rýchlejšiemu nástupu tmy a u mnohých aj k poklesu energie. Jesenná únava často hlási svoj nástup. Rána sú ťažšie a malátne. Dni melancholické a psychicky, i fyzicky málo aktívne. Znie to povedome?   

Jesenná únava – mýtus alebo skutočný fakt

V uponáhľanom svete plnom starostí, únava nie je nič výnimočné. Ide u subjektívny pocit, ktorý sa u každého prejavuje inak. Rýchle životné nasadenie a stresové faktory spôsobujú fyziologický stav organizmu, kedy je príčina poklesu energie známa. Môže byť za ňou prepracovanosť, nedostatok spánku, či väčší fyzický výkon.  

Keďže sme však súčasťou prírody, ktorá je ovplyvnená vlastnými zákonitosťami, duševne aj fyzicky sme napojení na jej cykly. Vplyv sezónnych zmien sa tak u niekoho menej, u niekoho intenzívnejšie prejavuje zvýšenou mierou vyčerpania. Dochádza k zmenám vnútorného systému, čoho výsledkom sú v prípade jesenného obdobia jesenná depresívna nálada alebo jesenná únava. Ide o takzvanú citlivosť na zmeny počasia, ktorá je prastarým fenoménom, novodobo označovaným ako meteosenzitivita. Medzi primárne faktory poklesu energie však patria zmeny cirkadiánnych rytmov a interakcia hormónov seratonín a melatonín.(1) 

Sú príčinou únavy na jeseň zmeny prirodzených cyklov spánku a bdenia?

Cirkadiánny rytmus je vonkajším vyjadrením vnútorného časového mechanizmu, ktorý riadi cyklus spánku a bdenia. Tieto prirodzené hodiny nášho tela sú silne ovplyvnené svetlom. Počas dlhých letných slnečných a jasných dní dostáva organizmus signál zotrvať v aktívnom režime. Naopak príchodom jesene a zmenou rytmických podmienok striedania svetla a tmy, môže dochádzať k vzniku aktívnych porúch, medzi ktoré sa radí aj únava, či jesenná depresia.(2) 

Serotonín a melatonín – spojivo medzi dobrou náladou a energiou

Aj vám sa zdá, že slnečné dni sú často zárukou lepšieho psychického naladenia? Slnečné svetlo môže stimulovať produkciu serotonínu, ktorý je označovaný aj ako hormón dobrej nálady. Nástup jesene a s ňou súvisiaci pokles svetla preto môže znamenať zmeny pozitívneho rozpoloženia.(3) 

Spomalenie v prírode a ukladanie sa do kľudového režimu je prirodzeným javom, ktorý nastupuje spolu s chladnejším obdobím. Keď denné svetlo ubúda, telo produkuje viac melatonínu, ktorý je vo svojej podstate užitočný pre spánok. Jeho zvýšená hladina počas dňa vplyvom kratších dní môže viesť k unavenosti a malátnosti. Tieto hormonálne zmeny prispievajú k cyklu poklesu nálady a nízkej energie, čo podporuje pocit jesennej únavy. (4)

Tipy ako prekonať jesennú únavu a byť čo najviac v pohode

Zdravý jedálniček = základ energie počas dňa

Zatiaľčo komfortné jedlá sú mnohokrát lákadlom, vyvážená strava a zdravý jedálniček sú stavebným prvkom pre dostatok energie. Sezónne potraviny ako kel, cvikla, tekvica, jablká, aj hrušky sú bohaté na vitamíny a antioxidanty. Zdravé tuky a chudé bielkoviny ako vajcia alebo grécky jogurt, sú dobrým štartom pre metabolizmus. Namiesto sladkých pochutín stavte na malé a časté porcie koreňovej zeleniny a celozrnných výrobkov.

Doplnenie omega-3 cez potraviny ako sú losos, chia semienka, či vlašské orechy prispievajú k podpore zdravého mozgu a regulácii hladiny serotonínu. Ten, ako sme si spomenuli, zohráva u mnohých dôležitú úlohu v prospech dobrej nálady, a tak aj zvládnutia jesennej únavy.(5) 

Pohybom k zvýšeniu hladiny endorfínov 

Slnečné svetlo je kľúčovým nástrojom v boji proti jesennej únave. Pohyb na čerstvom vzduchu a prirodzenom svetle čo i len 20 – 30 minút denne, rozprúdi krvný obeh a dopraje čiastočnú dávku vitamínu D. Štúdie poukazujú na fakt, že až 42 % ľudí môže trpieť nedostatkom vitamínu D počas zimy a jesene.(6) Jeho produkcia dokáže zlepšiť náladu, čo v kombinácii s pohybom prirodzene posilňuje energiu.

Regenerácia tela a mysle

Po aktívnom lete prichádza obdobie spomalenia, kedy si nielen telo, ale i myseľ žiada navodenie harmónie a pokoja. Podobne ako rastliny spomaľujú svoj rast a príroda sa ukladá do kľudu, i my by sme sa mali utiahnuť v prospech fyzického a mentálneho zdravia do ,,ticha” jesenného obdobia. Doprajte si kvalitný čas pre seba napríklad telovými sviečkami Duševná pohoda alebo Konope

Jeseň môže spôsobovať pocit potreby dlhšieho spánku, čo v skutočnosti indikuje nedostatok kvalitného spánku. Obmedzte sa vystavovaniu modrého svetla pred spaním. Môže mať za následok pokles hormónu melatonín. (7) Pocit únavy môžete zmierniť telovými sviečkami Dračia krv a spánok podporiť sviečkami Šalvia.

Jeseň predstavuje obdobie zberu, kedy je čas zamerať sa na uzemňujúce prostriedky podporujúce duševnú pohodu, a tak i imunitný systém. Pohyb, dostatok spánku, pobyt v prírode, aj dostatočný priestor na relax pomáhajú ľahšie prejsť zmenami, ktoré jeseň prináša. Pochopením prirodzených zmien, ktorými si naše telo prechádza a aplikovaním krokov prispievajúcich k regenerácii a vyživeniu si je možné udržať energiu a dobrú náladu.


Pri tvorbe obsahu na www.medosviecky.sk boli použité aktuálne vedecké poznatky, ktorých použité zdroje uvádzame nižšie. Dovoľujeme si informovať, že rady popísané pri produktoch nie sú náhradou za odborné zdravotné vyšetrenia a nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Pre stanovenie zdravotného postupu je potrebné obrátiť sa na lekára.

Odporúčané produkty z našej ponuky

Tieto články by vás mohli zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
*
*