Akupresúra a telové sviečky: Samoliečba, ktorá pomôže zmierniť bolesti

Vedeli ste, že akupresúra a telové sviečky sú ideálnou kombináciu na uvoľnenie nahromadenej energie? Akupresúra, inak bodová masáž, ktorá sa prvotne zakorenila v čínskej medicíne, pri správnej stimulácii dokáže bojovať s nespavosťou, aj uľaviť od bolestí. A čo je na nej najlepšie? Vo väčšine prípadov si ju dokážete aplikovať sami.

Korene telových sviečok, rovnako ako aj akupresúry, siahajú hlboko do minulosti. Sviečkovanie, aj stimuláciu vybraných častí na tele používali už staroveké národy. Naše telo je totiž posiate neviditeľnými bodmi, ktoré odzrkadľujú vybrané vnútorné orgány. Tlak na nich vyvinutý dokáže utíšiť myseľ, bolesti, napätie, aj stres. 

Akupresúra a telové sviečky

Telové sviečky fungujú na podstate komínového efektu. Ten priložením sviečky na správne miesto, podtlakom vyťahuje z tela toxíny. Po priložení sviečky na akupresúrne body, teplo horiacej sviečky vplýva na rôzne nervové dráhy spojené s orgánmi. Každý akupresúrny bod na našom tele je totiž prepojení so špecifickými časťami nášho vnútra. Preto na ňom vyvinutý tlak od sviečky predáva impulzy do centrálnej nervovej sústavy, ktorého výsledkom je uvoľnenie endorfínov, aj zmiernenie bolestí. 

Akupresúrny bod HT7 – bod nespavosti, stresu, či úzkosti

Shenmen HT7, inak bod duchovnej brány sa nachádza v zhybe vonkajšieho zápästia v rovine malíčka. Jeho stimulácia dokáže utíšiť myseľ, čo vedie k prekonaniu napätia, úzkostí, aj nespavosti. Tento bod predstavuje bránu do vnútra plného občasne blokovaných emócií. Vytvorenie tlaku na jeho mieste otvára dvere do mysle, kde harmonizuje tok neustále prúdiacej energie. Stimuláciu tohto bodu na oboch rukách je možné vytvárať podľa potreby niekoľkokrát za deň.

Akupresúra a telové sviečky - akupresúrny bod HT7 Shenmen

CV6 – liečba zápchy a bolesti brucha akupresúrou

More energie [Sea of Energy], Qi, alebo CV6. Pod pupkom sa nachádza jeden z tlakových bodov, ktorý svoju účinnosť našiel pri liečbe tráviacich problémov. Pôsobenie telovej sviečky na tomto bode pozitívne vplýva na poruchy trávenia, plynatosť, aj zápchu. V niektorých prípadoch jeho stimulácia vedie aj k ustáleniu nepravidelnej menštruácie.

Akupresúrny bod Qi
SHEN MEN – bod všetkého, ktorý upokojuje

Uponáhľaný svet so sebou prináša množstvo stresových situácií. V reflexnej terapii uší sa preto našťastie nachádza bod, ktorý je prepojený s pokojom a harmóniou. V akupresúre sa používa aj na znásobenie účinkov ostatných bodov tela, vzhľadom k čomu si vyslúžil meno “Bod všetkého”. Pomáha zvládať depresiu, precitlivenosť, úzkosť. V čínskej alternatívnej medicíne sa preto používa už niekoľko storočí.

Akupresúra a telové sviečky – GV 26 – obnovenie vedomia

Shui gou, či GV 26 je akupresúrny bod nachádzajúci sa medzi hornou perou a nosom. Patrí medzi hlavné body pre obnovenie vedomia, odvrátenie mdlôb, šoku, či prebudenie sa. Pomáha zmierniť bolesti v dolnej časti chrbta a problémy s čuchom. Rovnako účinný je aj pri depresiách, silných poruchách rovnováhy, sústredenia a vyrovnávaní hyperaktivity.

 

Akupresúra a telové sviečky bod GV26

KI-1 – akupresúra a telové sviečky na bolesti hlavy a krku

Yongquan alebo inak známy bod KI-1 spája telo so skrytou časťou vedomia. Je prvým bodom na obličkovom poludníku, vďaka čomu získal pomenovanie K(idney) 1. Tlak vyvinutý na jeho mieste pôsobí proti bolestiam hlavy, epilepsii, úzkostným stavom, návalom horúčav, nespavosti a bolestiach v krku. Má zmierňujúce účinky. Pomáha s harmonizáciou hornej časti tela ovplyvnenej negatívnou energiou.

Akupresúrny bod K1 - akupresúra a telové sviečky

YIN TANG – úľava od bolesti očí, problémov s dutinami, alergiami

Bod nachádzajúci sa v 6. čakre znamenajúci múdrosť a v doslovnom preklade “sieň dojmov”. Je známy schopnosťou vidieť veci v širšom obraze. Využíva sa pri bolestiach hlavy, úzkosti, poruchách spánku, strese, zhone a potrebe odľahčiť myseľ. Masáž tohto bodu sa aplikuje aj pri problémoch s očami, dutinami, závratoch, či alergiách. 

Akupresúrny bod Yin tangAkupresúra a telové sviečky sú spojenie, ktoré pomôže zmierniť rôzne ťažkosti prírodnou cestou. Spravte si teda chvíľu pre seba, odblokujte energetické dráhy a prepojte svoj dych so sviečkovaním.