Ajurvédsky rituál pre posilnenie zdravia a harmóniu bytia

V minulosti podávaná z úst do úst, neskôr zaznamenaná v sanskrte v štyroch posvätných textoch zvaných Védy. Prastará liečiteľská prax – ajurvéda, je najstarším celistvým lekárskym systémom sveta. Prináša poznatky nielen o zdraví, ale aj o spojení so sebou samým. Ponorili sme sa do jej učenia a na základe jej princípov zostavili ajurvédsky rituál, pre harmóniu bytia.

Na rozdiel od západnej medicíny, ajurvéda, podobne ako čínska medicína, vníma telo ako celok. Spojenie mysle, hmotného tela a ducha, ktorého balans živí životnú silu. Tá je jemnou esenciou, ktorej rozmach umožňuje prekypovať láskou, prosperovať a žiariť krásou. Nič však v kolobehu života nie je nezlomné a zdravie ani z ajurvédskeho ponímania nie je rozdielom. Jeho žiaru narúša toxický spôsob života, ktorého harmóniu je možné prinavrátiť denným ajurvédskym rituálom. Ten namiesto drsných detoxikačných praktík, malými krokmi prispieva k podpore očistnej schopnosti tela.

Ajurvédsky rituál a podstata skorého ranného vstávania

Pre niekoho ťažkým orieškom, no z pohľadu zdravia v spojení s Ajurvédou podstatnou záležitosťou. Čas na prebudenie – “Brahmi Muhurta” je podľa ajurvédskeho učenia optimálny za úsvitu. Myseľ je v tomto období naplnená pozitívnou energiou a telo harmonizované. To prináša ideálny stav na jogu a meditáciu. Pred vykĺznutím z postele sa ale netreba veľmi ponáhľať. Zostať chvíľu ležať a pripomenúť si momenty radosti a vďačnosti nakopnú zvyšok dňa pozitívnou cestou. 

Oil pulling na posilnenie zubov a ďasien

Počas noci sa v ústach tvoria toxíny, ktoré sa prejavujú pachom, povlakom na jazyku, ako aj nepríjemnou chuťou. Ajurvédsky rituál zahŕňajúci preplachovanie úst jedlým olejom – “Ganduša” (napríklad kokosovým alebo ľanovým) pomáha redukovať odpadové látky, zlepšovať stav zubov, ďasien, či spríjemniť dych. Oil pulling by sa mal aplikovať ešte pred jedením a predchádza mu niekoľko zásad:

  1. Ideálny čas trvania je 10 – 20 minút.
  2. Olej je dôležité udržať v ústach, neprehĺtať ho.
  3. Po dokončení procesu si je vhodné zuby umyť podľa každodenného zvyku. 

TIP: Pred samotným kolobehom si očistite jazyk napríklad škrabkou alebo kefkou.

Pohár teplej vody pre lepšie vstrebanie živín

Podľa ajurvédy je vnútorná telesná teplota tela približne 37 stupňov. K tomuto faktu pripisuje potrebu piť vodu blízku stupňu telesnej teploty, čo má za následok lepšie vstrebanie potravy a živín. Počas pitia chladenej vody telo vynakladá väčšiu energiu. To môže viesť k tráviacim ťažkostiam, či zníženému energetickému výkonu. Teplú šálku vody si je možné vylepšiť napríklad Senovkou gréckou, bylinným práškom Triphala, či Tulsi (Bazalka posvätná).

Kresba tela na základe ajurvédskeho chápania. Textové titulky sú úryvky z Bhāvaprakāśaḥ, ktoré v rokoch 1550 až 1590 napísal Bhāvamiśra. Nepálčina, 19. storočie. Zdroj: wellcomecollection.org

Ajurvédsky rituál a prekrvenie pokožky

Aplikácia suchého kefovania do svojej každodennej rutiny môže priniesť nemalé zdraviu a kráse prospešné výhody. Okrem toho, že stimuluje lymfatický systém, odstraňuje odumreté bunky, uvoľňuje stres a z dlhodobého hľadiska prispieva k regenerácii kolagénu. Zavedenie tohto procesu redukuje celulitídu a množstvo v tele zdržiavajúcich sa toxínov. No aby bol tento krok rituálu ešte väčším prínosom, zakončite ho menšou výzvou – studenou sprchou.

Akupresúra doplnená o telové sviečky

Akupresúra má niekoľko foriem, pričom každá z nich ju poníma trošku inak. Ajurvédska akupresúra – “Marmaterapia” smeruje k pôsobeniu na fyzickej, duševnej a emocionálnej úrovni. Podľa starovekého učenia sa skladá z prvkov fyzického a metafyzického charakteru, čo vytvára na tele vitálne energetické body. Tieto body sa skladajú zo stretnutia troch dóš (váta, pitta, kapha). Z anatomického hľadiska stretnutia šliach, kostí, nervov, žíl a kĺbov.

Stimulácia týchto bodov je podporou nielen krvného obehu, no pri správnom zavedení do praxe aj mentálnou posilou. Navodzuje sa pocit uvoľnenia vnútorných blokád a aktivácia samoliečebného procesu tela. Olejové masáže príslužných bodov doplnené o sviečkovanie môžu vďaka vyvíjajúcemu teplu a tlaku účinnejšie aktivovať energetické dráhy, harmonizovať a prebudiť stratenú životnú energiu.